sobota, 6 sierpnia 2011

Transport miejski w Krakowie

Zaczynasz studia w Krakowie? Pierwszy miesiąc to będą wielkie zmiany: nie tylko nowi znajomi, uczelnia, zapisy na zajęcia, ale też czas na nauczenie się poruszania po mieście. Jak wygląda transport publiczny w Krakowie?
Komunikacja miejska w Krakowie to sieć autobusów i tramwajów. Autobusy dzielą się na miejskie (te zapewne będą dla Ciebie najbardziej przydatne) oraz aglomeracyjne, pozwalające dojechać do pobliskich miejscowości takich jak Wieliczka czy Balice, gdzie znajduje się lotnisko. Poza tym w Krakowie kursuje 11 linii nocnych. Dzięki temu, niezależnie od godziny w Krakowie możesz się dość sprawnie przemieszczać komunikacją publiczną.

Bilety: jak, gdzie, za ile?

W Krakowie obowiązuje system mieszany. W zależności od tego, co jest dla ciebie najkorzystniejsze możesz kupić bilet jednorazowy lub bilet na określony czas (od 15 minut do 7 dni). Z myślą o turystach miasto oferuje też bilety grupowe – do 20 osób może podróżować na jednym bilecie przez określony na nim czas. Dla Ciebie z pewnością najciekawszą ofertą będzie specjalny bilet semestralny dla studentów. Jest ważny przez 140 dni i kosztuje 184 zł w strefie I oraz  275, jeśli chcesz poruszać się także w strefie II i w ramach aglomeracji. Warto jednak pamiętać, że bilety okresowe nie obowiązują w autobusach nocnych. Imprezowicze muszą się przygotować na dodatkowy wydatek. W Krakowie obowiązują zarówno bilety papierowe, jak i te zakodowane na Krakowskiej Karcie Miejskiej. Poza tym od pewnego czasu za bilet możesz zapłacić przez telefon komórkowy. Bilety jednorazowe, czasowe i grupowe możesz kupić w większości kiosków, na poczcie, w niektórych sklepach, a także w punktach sprzedaży MPK na przystankach końcowych. Bilety okresowe (miesięczne lub semestralne) kupisz w sześciu wybranych punktach sprzedaży – ich spis znajdziesz na stronie krakowskiego MPK. Ostatnio w Krakowie pojawiły sie też niskopodłogowe tramwaje wyposażone w automaty biletowe – kupisz tam bilety jednorazowe, godzinne i dzienne.

Stopango: niezbędnik mobilnego studenta

Jak ułatwić sobie podróżowanie po Krakowie? Najlepsza będzie mobilna aplikacja Stopango. To znacznie więcej niż tylko wszystkie rozkłady w jednej aplikacji. Dzięki aktualizacji w czasie rzeczywistym, nic nie zaskoczy cię w podróży: zawsze dowiesz się o awariach, korkach, wypadkach i zmianach trasy. Stopango wykorzystuje usługę geolokalizacji, dzięki której otrzymasz ciekawostki z trasy, informacje o tym, co znajduje się w pobliżu i poczytasz wypowiedzi innych osób z tej samej okolicy. Stopango to rewolucja w codziennym podróżowaniu!

4 komentarze: